Úvod Hemoroidy Hemeroidy

Hemeroidy

Onemocnění hemeroidů je nepříjemné, nejen kvůli bolesti a problémům s vyprazdňováním, ale zvláště z hlediska psychiky. Jde o delikátní, citlivou záležitost, která zasahuje do nejintimnějších míst a pocitů lidí. Toto onemocnění je poměrně časté. Odhaduje se, že se s ním setkalo asi 70% obyvatelstva nejméně jednou v životě. Vhodnými životními návyky se dá ve většině případů této chorobě předcházet.

Co jsou to hemeroidy?

Hemeroidy (hemoroidy) jsou fyziologickou součástí každého lidského těla. Jde o žilní pletence v oblasti konečníku. Při normálním stavu nezpůsobují žádné obtíže. Ty nastanou ve chvíli, kdy dojde k jejich zduření a zvětšení. Dochází k patologickým změnám žilných spojek a k zdravotním komplikacím. Ty se projevují určitými symptomy. Existuje řada rizikových faktorů, které mohou dát základ ke vzniku onemocnění hemeroidů. Ve spoustě případů se lze vhodnou stravou a přiměřeným pohybem těmto nepříjemným potížím vyhnout.

Druhy hemeroidů

Hemeroidy se dělí na vnější a vnitřní.

Vnější (plexus hemoroidalis caudalis) se nachází v okolí konečníku, mají podobu uzlíků, které si člověk sám může nahmatat.

Vnitřní (plexus hemoroidalis cranialis) se projevují ve čtyřech stupních:

  1. Hemeroidy se nachází uvnitř análního otvoru, nevyhřezávají, občas krvácí
  2. Hemeroidy při defekaci vyhřezávají, svědí, krvácí a někdy i mokvají
  3. Hemeroidní uzly jsou soustavně vyhřezlé v okolí análního otvoru
  4. S hemeroidy je vyhřezlá i část sliznice konečníku

Příznaky onemocnění hemeroidů

Symptomy tohoto onemocnění jsou celkem typické. Dochází ke krvácení z konečníku, hlavně při defekaci, která je tímto značně bolestivá. Dalšími příznaky je svědění, mokvání, zduření. Ve stolici se může kromě krve objevit i hlen. Stolice ve které je přítomna krev by se měla vždy odborně vyšetřit, může být totiž známkou jiného, mnohem závažnějšího onemocnění (někdy je souběžné s hemeroidy). Krev při hemeroidech bývá jasně červené barvy, objevuje se na povrchu stolice či na toaletním papíře.

Jak probíhá vyšetření?

Pokud se dostaví některý z příznaků, vždy je nejlépe ihned navštívit lékaře. Ten provede vyšetření konečníku, které je rychlé a bezbolestné. Pro někoho může být z hlediska intimity nepříjemné, ale zdraví je jistě důležitější.

Lékař většinou rozpozná pohmatem, že jde o hemeroidy a nasadí příslušnou léčbu. Může dát nemocnému test na okultní krvácení ze stolice, který spočívá v odebrání tří vzorků stolice. Vzorky si člověk odebírá sám a pak je zalepené v obálce přinese zpět k lékaři.

Pokud se lékaři při vyšetření něco nezdá a není si jist diagnózou, odešle pacienta k odbornému vyšetření (rektoskopii, popř. kolonoskopii). Jde o zavedení optického přístroje do tlustého střeva, kde se prozkoumá povrch sliznice, zda se na něm nevyskytují polypy či jiné útvary. Při tomto vyšetření je možné i odebrání malých vzorků k hystologickému vyšetření, případně se mohou provést i zákroky (odstranění polypů). Tato vyšetření jsou nepříjemná a někdy i bolestivá, nicméně mohou včas objevit změny v tlustém střevě a zabránit šíření zhoubného nádoru.

Léčba hemeroidů

Léčba může proběhnout na dvou úrovních, záleží na intenzitě projevů.

  • Klasická léčba spočívá v aplikací mastí, krémů, čípků na postižené místo. Doporučují se koupele v hypermanganu, lépe v odvaru z dubové kůry. Na ten stačí použít 2 lžíce kůry na 1 litr vody. Povařit 5 minut, zchladit a udělat si sedací koupel. Většina těchto přípravků je volně dostupná v lékárnách, a proto lidé, kteří mají velké zábrany navštívit lékaře, si mohou vyzkoušet samoléčbu. Pokud příznaky přetrvávají déle jak tři dny, je nutné odborné vyšetření.
  • Chirurgický zásah. K tomu se přistupuje po domluvě s pacientem, pokud klasická léčba nezabírá a stav se zhoršuje. Je to poměrně lehký zákrok, který se provádí ambulantně bez celkové anestézie. Způsobů je víc. Buď podvázání cévek, které přivádí krev do hemeroidálních uzlů, nebo navlečení elastických kroužků na jednotlivé uzlíky (Barronova metoda). Mezi moderní techniky patří i ošetření laserem či kryoterapie pomocí tekutého dusíku.

Nejlepší ze všeho je prevence, tedy vyhýbání se rizikovým faktorům.

Mezi rizikové faktory patří zejména:

  • Obezita, kdy je na cévy v okolí konečníku vyvíjen přílišný tlak.
  • Nesprávné stravovací návyky, kdy převažují tučná jídla na úkor zeleniny a ovoce.
  • Nedostatek fyzické aktivity, sedavý způsob života.
  • Těhotenství. Zvětší se váha a objem, je vyvíjen tlak na cévy.
  • Zácpa. Ta souvisí s životním stylem, stravováním a vyprazdňovacím návykem.
  • Nadměrná konzumace kofeinu, alkoholu a cigaret.

Hemeroidy v těhotenství

V těhotenství je riziko vzniku problémů s hemeroidy vyšší. Je to způsobeno zácpou, kterou většina maminek trpí. V těhotenství je do krevního řečiště vyplavován ve větším množství hormon progesteron, který zpomaluje pohyb tlustého střeva a jeho tonus (napětí). Proto je důležité i v těhotenství cvičit, případně se aspoň přiměřeně hýbat. Dalším faktorem je zvětšující se děloha, která tlačí na střeva a na břišní cévy, dochází k uvolňování svalstva a žilních stěn. Při porodu se přidává i aktivní tlak k vypuzení plodu. Léčba je stejná jako u ostatních, masti, čípky, koupele. Jen pozor na některé byliny, mohou způsobovat stahy dělohy. Hemeroidy se po šestinedělí upraví, popřípadě úplně zmizí.

Další informace o souvisejích zdravotních problémech najdete na webech Strie a Artróza.

Doporučení závěrem

Jak už bylo uvedeno na začátku prevence tohoto onemocnění je možná. Je důležité se vyhýbat rizikovým faktorům (kromě těhotenství), dodržovat fyzickou i psychickou hygienu. I způsob oblékání může mít jistý vliv, doporučuje se bavlněné prádlo s volnějším střihem. Nejdůležitější je však pohyb. Kromě běžné fyzické aktivity je dobré zařadit cílené cviky na zpevnění pánevního dna a lepší peristaltiku (pohyb střev). Věřím, že každý udělá vše, jen aby se nepříjemné záležitosti kolem hemeroidů vyhnul.


Diskuse (38 komentářů)

Anonym, (19. 08. 2011 06:51) Reagovat
Mám 14 a v poslednom čase pozorujem krv pri stolici na toaletnom papieri. Čo si o tom myslíte? Bojím sa toho.
Anonim anonimovi, (11. 09. 2011 09:57) Reagovat
Že si osel
Vlaďka, (15. 05. 2012 11:54) Reagovat
Doporučuji rychle nasadit léky na hemeroidy. Dobrý je hemostop.
Vlaďkaa, (15. 05. 2012 11:56) Reagovat
Doporučuji rychle nasadit léky na hemeroidy. Dobrý je hemostop.
Vlaďkaa, (15. 05. 2012 11:57) Reagovat
Nasaď léky na hemeroidy, dobrý je hemostop.
Franta, (04. 09. 2012 10:09) Reagovat
Mohou to být hemeroidy, ale nemusí. V tvé věku bych spíše viděl příčinu jinde. Chce to ale navštívit lékaře. Takhle se těžko radí, může to být cokoliv.
Ája, (15. 10. 2012 15:14) Reagovat
Můj brácha měl poprvé hemeroidy už v osmnácti letech, takže si myslím, že by je klidně mohl mít i někdo ve čtrnácti (jistě to ale nevím). Chce to lékaře a odborné vyšetření, bez toho se nelze dál pohnout.
Radouš, (11. 09. 2012 13:27) Reagovat
Krev ve stolic je vždycky známkou toho, že by člověk měl vyhledat lékaře. Ne vždy však jde o něco vážnějšího. Držím palce.
zdena, (01. 11. 2012 16:13) Reagovat
Nebojte se, ale k doktoru si raději zajděte. Krev ve stolici má různé příčiny, některé jsou vážné, jiné ne. Vzhledem k vašemu věku si myslím, že to nic vážného nebude.
Okultista, (20. 10. 2011 07:59) Reagovat
Okultní krvácení z konečníku? To je nějaký tajemný...
Linda, (24. 10. 2012 08:16) Reagovat
Tak tajemné to není, ale asi mezi těmi slovy spojitost je. Okultní krvácení totiž znamená takové krvácení, které nelze odlišit pouhým okem. Je třeba laboratorní rozbor stolice, aby byla krev objevená.
Ludmila, (19. 02. 2013 10:11) Reagovat
Skutečně? Já byla na tom, že nejde o skryté krvácení. Že když někdo má hemeroidy, objeví se mu krev na toaletní papíru po stolici.
Tomáš, (05. 03. 2013 06:34) Reagovat
Asi jak u koho, ale já to také vidím jako jeden z příznaků, proč člověk s hemoroidy (alespoň v těch prvních fázích) vyhledá lékaře.
Michaela, (12. 12. 2011 11:12) Reagovat
Jen tak mimochodem slovo hystologicky je HISTOLOGICKY ;-)
Klára, (20. 12. 2012 14:47) Reagovat
Prevence je fajn, ale mám pocit, že i tohle onemocnění je do jisté míry dost podmíněno dědičností...ne každý, kdo má hemeroidy musel sedět na studeným či dělat jiné rizikové faktory, které jsou všude popsané.
Iveta, (12. 03. 2013 18:48) Reagovat
Tak dědičné jsou do určité míry všechny vážnější choroby. Teď jde o to snažit se dělat maximu pro prevenci. I když to samozřejmě neznamená, že ti, kteří dědičný předpoklady nemají, by na to měli kašlat.
Mára, (09. 01. 2013 07:31) Reagovat
Mám podezření na hemeroidy. Nechci se zdržovat praktickou lékařkou, spíše bych rovnou vyhledal odborníka. Nevíte někdo, ke komu přesně bych měl jít? Díky.
Helena, (16. 01. 2013 15:53) Reagovat
Zamiřte do proktologické poradny. Tam vám udělají všechna potřebná vyšetření. V případě nutnosti léčby držím palce a přeji pevné nervy.
Hedvika, (07. 02. 2013 08:26) Reagovat
Rovněž se obávám hemoroidů, ale nevím moc, kam se obrátit. Nevím, kde je v mé blízkosti nějaká proktologická poradna (vlastně to slyším poprvé). Zajdu tedy k praktickému lékaři, ten by mě měl nasměřovat. Je možné, že mi nějaké základní vyšetření provede sám?
Anita, (11. 02. 2013 07:16) Reagovat
Zajděte si k praktickému lékaři, on vás pošle dál. Jinak informace i specializovaném pracovišti v blízkosti vašeho domova si můžete najít na internetu. Přeji hodně zdraví.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Hemoroidy, hemeroidy.cz
Kontakty